top of page

"Cotto Imprunetino”

     Terakota, a dosłownie i poprawnie wyrażając markę produktu terracotta imprunetina znacznie różni się od innych rodzajów terakoty. Jest to spowodowane zarówno geologiczną specyfiką gleby, jak i składem chemicznym gliny, co w rzeczywistości po obróbce i wypaleniu w piecu, nadaje gotowemu produktowi unikalne cechy, dzięki którym terakota jest produktem wysokiej jakości, posiada bardzo dużą odporność na mróz (do -30°C), doskonałą trwałość, niezmienny kształt w miarę upływu czasu, co gwarantuje w przypadku waz, donic, dobrą izolację termiczną i brak zastoju wody, zapewnia tym samym doskonałe zdrowie roślin. Z czasem zyskuje też unikalny wygląd zewnętrzny oraz przepiękną, ciepłą barwę, pełną niuansów kolorystycznych, co sprawia, że bardzo dobrze komponuje się w każdym środowisku.

     Wytwarzanie terakoty w Imprunecie sięga czasów pierwszych osad etruskich w tej okolicy. W 1308 r. powstało pierwsze zrzeszenie garncarzy i mistrzów terakoty. W okresie renesansu wielu artystów korzystało z terakoty Impruneckiej, w tym Brunelleschi, który używał jej do produkcji dachówek na kopułę katedry we Florencji, także Donatello, Andrea del Verrocchio i inni artyści tworzyli swoje niepowtarzalne dzieła, używając gliny i wypalając je w piecach Impruneckich.

Renesansowy rozwój sztuki spowodował również prawdziwy tzw. boom rzemiosła artystycznego. Zastosowanie dekoracyjnych elementów terakotowych takich jak: wazy, naczynia, posągi, rzeźby, kolumny, herby, różne ozdoby architektoniczne i cegły, stało się coraz bardziej powszechne, tworząc w ten sposób prawdziwą kulturę terakoty.

Po dzień dzisiejszy wytwarzanie terakoty jest tradycyjną kontynuacją rzemiosła artystycznego, przekazywane z pokolenia na pokolenie, gdzie wyrafinowany smak artystyczny i talent są niezbędnymi składnikami do stworzenia cennego dzieła. Ręczne wytwarzanie, wypalanie w starym piecu opalanym drewnem 960°C, faworyzujące jakość produktu, nadaje mu klasę i szlachetność, typową dla starożytnej terakoty Impruneckiej. Są to nie tylko przedmioty artystyczne, ale także tradycyjne materiały, ręcznie wykonywane, mające zastosowanie w budownictwie.

Szeroką gamę produktów z terakoty stanowią przedmioty do wyposażenia wnętrz i ogrodów: wazy, kosze i donice itp. Różnorodność kształtów, w różnych rozmiarach, doskonale adoptują się w każdym wnętrzu i otoczeniu ogrodzie, tarasie, patio itp. Formy gładkie bądź zdobione motywami roślinnymi, z bogactwem owoców i wzorów geometrycznych antyku, z zaczerpniętymi od mistrzów renesansu scenami rodzajowymi w postaci reliefów, z zachowaniem odpowiednich proporcji i zasad kanonu klasycznego. Owe wykonane ręcznie formy z Impruneckiej gliny, to nie coovery renesansowych mistrzów, to prawdziwe, wytworzone z sercem, a więc posiadające duszę, czasami sentymentalną, dzieła rzemiosła artystycznego albo, jak kto woli, sztuki użytkowej.

Contact
bottom of page